Технології
Меню сайту

Пошук

Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вітаю Вас, Гість · RSS 19.05.2024, 07:15

1. Дерев'яний будинок з оциліндрованої колоди.



Виготовлення будинків із зрубу – один із найпоширеніших методів на території України. Вдосконалення обладнання і методів обробки призвело до появи нових, вдосконалених профілів, які характеризуються високою точністю з’єднань. Більше того, механічна обробка колод зменшує трудовитрати на виготовлення споруди, значно підвищує продуктивність, дозволяє виготовляти складні конструкції і покращує естетичний вигляд будинку загалом.

Широкого розповсюдження набула технологія виготовлення дерев’яних будинків з оциліндрованих колод. Товщина оциліндрованої колоди за звичай доходить до 240мм, її цілком вистачає для будування надійного теплого житла. Замок у кутах будинку здійснюється методом чашки. Ми пропонуємо будівництво будинків зі зрубів по індивідуальнім і типовим проектам будь-якої складності. Такий будинок не вимагає посиленого фундаменту й достатньо сейсмостійкий. Правильно зібраний зруб лазні або житлового будинку здатний простояти близько 70- ти років іноді й більше

Технологічні операції виготовлення оциліндрованої колоди.

Для будівництва деревяного будинку використовують деревину як хвойних, так і листяних порід, однак на Україні переважно представлені будинки, виготовлені тільки із хвойних порід. При цьому мі надаємо перевагу деревині, заготовленій зимою, так як з настанням холодів припиняється рух соків в стовбурі дерева, пори закриваються і деревина стає більш щільною та твердою.

При виконанні операції оциліндрування відбувається зрізання м’якої частини деревини – заболоні, а залишається більш тверда – просочене смолою ядро. Від цього механічні властивості деревини тільки виграють: зменшується ширина тріщин на колоді при висиханні, а відповідно – покращуються теплоізоляційні властивості матеріалу.

Для вибору пазу і чашок використовують спеціалізоване обладнання, що дозволяє отримати оциліндровані колоди, які ідеально прилягають одна до одної. Використання ручного інструменту не дозволяє отримати такої якості і точності з’єднань. Для захисту стін від вогню та грибків рекомендується використовувати метод глибокого просочування деревини антисептиками та антипіренами в автоклавах.


Переваги деревяного будинку з оциліндрованої колоди:

Краса зовнішнього вигляду.

Екологічність матеріалу.

Економічність. Зниження витрат на фундамент - зроблений з колод будинок легше цегельного або бетонного. Низькі витрати на експлуатацію (дерев'яний будинок вимагає для опалення менше енергії, а теплоізоляційні властивості дерева в рази перевищують показники цегельних і бетонних стін однакової товщини).

Сприятлива енергетика, яку випромінює дерево, зберігається і після складання дерев'яного будинку і благотворно впливає на життєвий тонус, здоров'я і працездатність мешканців.

Основними недоліками дерев’яних будинків, виготовлених із оциліндрованих колод, вважаються тепловтрати за рахунок появи тріщин (а вони можуть досягати середини товщини колоди), а також значна усадка конструкції споруди в процесі експлуатації.

2. Будівництво дерев’яних споруд із профільного бруса.



Дерев’яний брус – це оброблена з чотирьох боків колода, товщиною більше 100 мм, із профілем у формі прямокутника. Основні матеріали для виготовлення – сосна та смерека. Брус широко застосовують в будівництві заміських будинків, а також для виготовлення крупних дерев’яних елементів – сходів, вікон. Використання цього матеріалу дозволяє зводити будівлі складної конструкції . Він володіє високою міцністю та низькою теплопровідністю, тому будинки із бруса добре зберігають тепло. Будівництво будинків із бруса ведеться швидкими темпами, але потребує високої кваліфікації теслі. Для запобігання гігроскопії, гниттю та вогнезайманню  застосовують сушку, пропитку деревини антисептиками та антиперинами, а також вживають заходів проти зволоження конструкцій в процесі експлуатації (захист від атмосферних опадів, ізоляція від грунту, каменю, бетону, створення хорошої природної вентильованості.

За теплозбереженням брус володіє такими ж властивостями, що і колода. Бруси можуть бути квадратного та прямокутного перерізу, з простим та складним профілем. Найпростішою вважається технологія виготовлення суцільного профільного бруса, який може бути з природною вологістю або з попереднім примусовим сушінням.

Технологічні операції виготовлення суцільного профільного бруса.

Властивості бруса природної вологості нагадують властивості оциліндрованої колоди. Та до переваг можна віднести значно меншу кількість тріщин, а також меншу товщину стін. Рекомендується використовувати примусове сушіння бруса в процесі його виготовлення, тому що висушений матеріал характеризується природним кольором деревини, меншою усадкою і деформацією, а правильний вибір режимів сушіння дозволяє отримати брус з мінімально можливою кількістю тріщин. Перед сушінням доцільно здійснювати фрезерування повздовжніх пазів на нижній пласті бруса, це дозволить рівномірно і якісно сушити деревину до оптимальної вологості (14-16%). Завдяки повздовжнім пазам при монтажі будинку в стінах утворюються повітряні порожнини. В результаті термічний опір стін, які виготовлені із такого бруса, в 1,6 разів вищий, ніж стін із звичайного бруса такої ж ширини. Крім цього, за рахунок низької вологості поверхні стін, практично немає тріщин, а усадка споруд не перевищує 0,7%.

Новим матеріалом для виготовлення стін дерев’яних будинків вважається брус «преслог», він суцільний і практично не має тріщин. Такий брус виготовляється за технологією сухого пресування.

Технологічні операції виготовлення профільного брусу «преслог».

Фрезерований брус сушать в камері при температурі 65-70 0С протягом трьох тижнів, поступово стискаючи гідравлічним пресом. В результаті пресування суттєво зменшується можливість виникнення на його поверхні напружень, які є основною причиною розтріскування деревини в процесі сушіння. Отриманий брус володіє більш високою теплоємністю і повітрепроникністю, ніж клеєний брус такої ж ширини. Недоліком його є вартість: на 20% дорожчий за клеєний брус.

Та все ж таки одним із кращих матеріалів для виготовлення дерев’яних будинків вважається клеєний профільний брус. В колишньому Радянському Союзі перші клеєні дерев’яні конструкції були виготовлені в 1938 році, а використовувати їх в будівництві почали після війни. Сучасний процес виготовлення клеєного бруса, як і класичний, складається з декількох етапів.




3. Будівництво дерев'яних будинків з профільного клеєного бруса.

Технологічні операції виготовлення профільного клеєного брусу.

Клеєний брус може складатись з 2-5 частин, розміри яких значно менші від суцільного бруса, тож їх набагато простіше висушити до потрібної вологості. Він не має недоліків, характерних для масивної, суцільної колоди чи бруса. Він сухий, з вологістю 10±2%, має більшу міцність і менше піддається ураженню грибками і гниттю. Усадка стін будинку не перевищує 1%, що дозволяє скоротити час на виготовлення і монтаж будинку.

Переваги профільного брусу:

 

- 100% масив дерева, основою якого є деревина Карпатської ялини (смереки), яка росте в одному з найбільш екологічно чистих місць Європи – Українських Карпатах.

- Має ідеально гладку поверхню бокових сторін. Не потребує додаткової обробки ані ззовні, ані з середини. Дім з такого бруса має акуратний і привабливий зовнішній вигляд.

- Теплий. Профільований брус завдяки ідеальному приляганню, широкому містку холоду, складному «лабіринтному» (зі зміщенням) замку в двох площинах із зазором  3 мм, значно переважає оциліндровану колоду по теплоізоляції.

- Економний. Для досягнення однієї й тієї ж теплоізоляції профільованого бруса йде до 40% менше, як в об’ємі, так і по вартості, ніж оциліндрованої колоди.

- Мінімальна усадка підсушеного бруса.

- Не потребує конопатки після усадки. Конструкція замка в брусі і використання якісних утеплювачів виключає продування приміщення, що дає ще більшу економію коштів.

- У стіни не потрапляє волога. Форма профілю розрахована так, що дощова вода не потрапляє поміж брусом, що в свою чергу запобігає прогниванню стін.

- Менше тріщин на бокових сторонах. Дерево без тріщин не буває , але при виготовленні профільованого бруса ймовірність появи тріщин значно менша, тому що у брусі знімається напруження з чотирьох боків.

- Легкість та швидкість збирання базового комплекту. Коробка зі стін та стропової частини даху монтується в період біля 3-4 тижнів, а дім під ключ може бути зданий протягом 3-4 місяців.


Головним недоліком будівництва дурев'яного будинку із клеєного профільного бруса є його відносно висока вартість.



4. Технологія спорудження каркасного будинку.

 


Як відомо, найвідповідаль­нішою та найтрудомісткішою роботою при зведенні будинку є фундамент. Каркасні будинки легкі - у 5-6 разів легші, ніж із цегли, їм не потрібен масивний фундамент, а це значною мірою скорочує їхню вартість і строки будівництва. Фундамент мож­на виконати як монолітної, так і стовпчастої конструкції. Стовпчастий будують за допо­могою бура двосторонньої дії. Такий фундамент обходиться у 4-6 разів дешевше, ніж з/б монолітний.


Будівництво каркасних будинків є однією з найбільш перспективних технологій будівництва заміських будинків . Дана технологія широко використовується в Канаді, Скандинавії, Німеччині та інших Європейських країнах і набуває все більшої популярності у нас в Україні. Будівництво каркасних будинків дозволяє зводити як великі котеджі, так і недорогі заміські будинки, що перевершують по якісних характеристиках цегляні будинки. А також не поступаються останнім у зовнішній привабливості. Основа каркасного будинку - це дерев'яний каркас. Для збільшення прольотів приміщень, у будівництві каркасних будинків, можуть також використовуватися клеєні балки. Для теплоізоляції, як правило, використовуються мінеральна вата зі скла (Ursa, Isover) або з кам'яних порід (Rockwool). 150мм шар теплоізоляції (при нормі 125 мм) повністю забезпечує цілорічне комфортне мешкання. Як вітровий захист при будівництві каркасного котеджу використовуються деревоволоконні або деревностружкові плити. Внутрішнє і зовнішнє оздоблення залежить від побажань Замовника. Та на сьогоднішній день все частіше для цього використовують "блок-хауз". Завдяки маневруванню товщиною внутрішнього та зовнішнього блок-хаузу можна впливати на вартість стін дерев'яного будинку, таким чином економити там, де вам це потрібно.

 

Основу стін каркасного будинку становить не­сучий дерев'яний каркас, об­лицьований орієнтованими стружковими плитами - ОSВ. За витратами матеріалу і трудомісткістю каркасні стіни найекономічніші. Вони вимагають у 1,5-2 рази менше деревини, ніж стіни із колод або брусів, а при використанні ефективного утеплювача у стільки ж разів легші від них. Каркасні стіни не піддаються осіданню і можуть бути оброблені відразу ж після установлення. Зовні стіни покривають вітрозахисною мембраною (наприклад, Du Pont Tyvek Housewrap).

Внутрішній простір зовнішніх стін заповнюють утеплювачем. Додаткове заповнення уте­плювачем міжкімнатних пере­городок і перекриттів зменшує тепловтрати, знижує шум і рятує від протягів, зберігаючи мікроклімат у кожному окремо­му приміщенні. Тепло "тікає" практично тільки через вікна та двері. Внутрішню обробку звичайно виконують гіпсокартоном, який кріпиться до ОSВ поверх парозахисної плівки для запобігання зволоженню утеплювача та дерев'яних конструкцій. Зовнішнє облицювання фа­саду будинку може бути різ­ним - фарбування, сайдинг, цементно-піщана плитка, фа­садна штукатурка, цегла, теплоізолюючі панелі тощо.

Конструкція канадських бу­динків оптимальна для широ­кого діапазону кліматичних зон і геологічних умов. Варіювання параметрів утеплювачів дає змогу використовувати ті самі типи будинків у різних кліматичних зо­нах. Дерев'яний каркас будинку можна монтувати і у сейсмічно небезпечних районах.

Особливий інтерес такі бу­динки становлять для районів, де гостро стоїть питання зни­ження ваги та об'єму привізних будівельних матеріалів, а також комплектації будівництва місцевими матеріалами.

Світовий досвід показує, що найбільш економічна, якісна та раціональна технологія будів­ництва житла - це канадські де­рев'яно-каркасні технології.

 


Переваги каркасного будинку.


► Легкість дерев'яної каркасної споруди значно знижує навантаження на грунти, що дозволяє застосовувати економічніші типи фундаменту. Фундаменти можуть бути трьох типів: стрічковий, стовпчастий та змішаний (по периметру - стрічковий, всередині будинку - стовпчастий). Завдяки цьому суттєво зменшується собівартість будинку.

► Стійкість і нечутливість до сезонних переміщень фундаменту, що відбуваються унаслідок пучення ґрунтів.

► Висока сейсмостійкість. Такий будинок можна порівняти з системою жорстко скріплених коробок, яку зруйнувати украй непросто.

► Побудовані за цією технологією будинки мають високу жорсткість, стійкість до деформацій. Зовнішні і внутрішні стіни, виконані за каркасною технологією, у декілька разів легші цегляних, газобетонних, зроблених з оциліндрованих колод.

► Можливість будівництва у будь-яку пору року.

► Високі темпи будівництва.

► Швидкі терміни будівництва. Дерев’яні будинки з оциліндрованої колоди або бруса вимагають річної усадки перед початком обробних робіт, додаткового вирівнювання стін і додаткового утеплення. Це означає, що вселитися в такий будинок ви зможете майже через два роки після початку будівництва. У каркасний будинок можна вселятися одразу після завершення будівництва.

► Можливість виконання складних конструктивних рішень з мінімальними витратами.

► Відносна легкість обробних робіт. Цегляні будинки, при використанні традиційної штукатурки, не дають ідеально рівної поверхні стін, підлоги та стелі, а для використання гіпсокартону необхідний вирівнюючий каркас.

Відсутність усадки дозволяє проводити внутрішню обробку каркасного будинку відразу після будівництва. Господар такого будинку може залишити каркасний будинок без опалювання зимою і не боятися за стан внутрішньої обробки: будинок не поведе.

► Каркасний будинок дає можливість сховати всі комунікації (опалення, електромережа) всередину стін та підлоги.

► Завдяки використанню гіпсокартону для обробки каркасного будинку і встановлення додаткових перегородок суттєво покращується  звукоізоляція вашого житла.

► У дерев’яному каркасному будинку поверхня стін, підлоги, стелі виходить ідеально рівною через саму конструкцію будинку. Ідеальними виходять кути стиків «стіна-підлога» і «стіна-стеля». Відсутність щілин у стику «стіна-підлога» дозволяє відмовитись від застосування традиційного плінтуса і замінити його красивішим і практичним наличником.

► Каркасна технологія не вимагає використання якого-небудь важкого монтажного устаткування, таким чином мінімізує витрати на зведення будинку.

► Нижча вартість швидко зведеного каркасного будинку в порівнянні з будинками з аналогічними теплотехнічними характеристиками досягається завдяки використанню сучасних теплоізоляційних матеріалів.

► Залежно від призначення і територіального розташування каркасного будинку, індивідуально розраховуються товщина стін і система утеплення, яка забезпечує збереження тепла, а це означає зниження експлуатаційних витрат на обігрів приміщень.

► На відміну від дерев’яних будинків з масиву деревини, каркасні конструкції економічніші і вимагають в 1,5 – 2 рази менше деревини при виготовленні і в стільки ж разів тепліші при використанні якісного утеплювача в стінах. Використання ефективної теплоізоляції стін завтовшки 200 мм в каркасних будинках еквівалентно по втратах тепла 450 мм суцільної дерев’яної стіни, або 2 м цегляної кладки!

► Каркасні дерев’яні будинки не потрібно цілорічно опалювати як, наприклад, цегляні, газобетонні тощо.

Конструктивні особливості не накладають ніяких обмежень на дизайн будинку при будівництві каркасних будинків, тому будь-який вподобаний Вам будинок можна виготовити за каркасною технологією.

 

Каркасний будинок – це найдоступніше житло у наш час. При мінімальних витратах часу, зусиль і засобів ви отримуєте тепле, економічне, екологічно чисте, а головне – затишне, завжди сучасне і комфортабельне житло.


Приклад спорудження будинку за каркасною технологією протягом ОДНОГО! дня




 + Технологія Блок-Хауз.



Однім із найбільш популярних матеріалів для зовнішнього та в внутрішнього використання у будівництві стає блок-хауз. Насправді це один із видів вагонки, а саме облицювальна дошка з лицевою поверхнею під оциліндровану колоду. Простіше кажучи, облицювання такою дошкою зовнішньої або внутрішньої стіни будинку створює ілюзію того, що перед вами не будинок з цеглі чи бетону, а повноцінній дерев’яний зруб, тільки побудований з матеріалу найвищої якості.

Така технологія особливо стає в пригоді, якщо у вас вже є збудований будинок з цегли, наприклад, але ви хотіли б надати йому більш природного вигляду. В цьому випадку матеріали з блок-хаузу повністю перевтілять ваш будинок всього за кілька днів.

Як і вагонка, блок-хауз виготовляється із колоди. Та на відміну від плоских дощок, він має лицьову сторону з оциліндрованою поверхнею, тому розпиловка вихідної колоди проводиться у відповідності до ретельно розробленої схеми, що
носить назву «квадрат в колі». Внутрішня частина йде для виготовлення бруса і плоскої дошки, а із зовнішньго шару нарізають чотири заготовки для блок-хаузу. Потім кожна з них потрапляє на верстат, де вирівнюється ширина дошки, вистругуються паз і шип на бокових сторонах та продольні жолоби – на звороті. Після цього вироби проходять додаткове шліфування для набуття гладенького вигляду. Готову продукцію пакують в термоплівку з розрахунку по три дошки в упаковці.


              

Оскільки блок-хауз призначений для обшивки як ззовні так і зсередини, дошки виготовляють різної ширині і товщини. Якщо для зовнішнього облицювання перевага надається січенню, наприклад, 46 х 80, то всередині краще використати більш плоский матеріал. Він не з’їдає простір приміщення, та створює красиве рельєфне покриття.
Найчастіше блок-хауз використовують для оформлення відкритих та закритих мансард, альтанок, літніх будиночків, баней та саун.


Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz